Бородавки на ногах — причини, лікування та видалення

Бородавки стопи – це маленькі грудочки, спричинені вірусом папіломи людини. Зараження цим мікроорганізмом зазвичай відбувається при безпосередньому контакті з носієм вірусу, наприклад, у басейні чи душі. Хвороба, як правило, зникає сама собою, але, незважаючи на це, варто прискорити цей процес і почати лікування під наглядом дерматолога. Бородавки – це друге за поширеністю дерматологічне захворювання нижніх кінцівок, що діагностується у європейців (після грибка). Вважається, що в даний час від цього страждає близько 20% населення. У їхній типовій формі це маленькі пружні грудки, які можуть бути множинні або індивідуальні, що іноді зливаються в одну бородавку великого розміру.

Види бородавок

Чинником, відповідальним за виникнення симптомів захворювання, є зараження вірусом папіломи людини 1 та 2 типу. Залежно від того, який тип вірусу домінує, розрізняють два типи бородавок стопи:
  • Бородавки, спричинені вірусом HPV 1. Зазвичай зустрічаються окремо і характеризуються особливою пружністю та чіткими межами. Вони проникають глибоко в шкіру, часто супроводжуються місцевим запаленням та пов’язаним з ним болем та почервоніннями. Після запровадження відповідного лікування вони швидко зникають. Важливим є той факт, що одноразове зараження вірусом папіломи людини типу 1 зазвичай захищає від наступного спалаху уражень;
  • Мозаїчні бородавки, спричинені інфекцією HPV 2. Це множинні, невеликі, ледь помітні зміни, які зазвичай пальпуються. Розташовані в поверхневих шарах шкіри, що не проникають глибоко в неї, тому дуже рідко супроводжуються місцевим запаленням. Після початкового лікування кількох бородавок картини регресії поразок зазвичай немає.

Бородавки на стопах. Причини

Причиною ураження стопи бородавками є зараження вірусом папіломи людини 1 та 2 типу. Інфекція ВПЛ 1 не пов’язана зі зниженням активності імунної системи у зв’язку з прийомом імунодепресантів або супроводжуючим придбаним та вродженим імунодефіцитом. Зазвичай достатньо прямого контакту здорової людини з носієм цього вірусу. Поширення уражень внаслідок зараження вірусом типу 2 часто передує тимчасове або тривале зниження клітинного імунітету, що розвивається в організмі. Як згадувалося раніше, основним чинником, що викликає поширення папіломи на стопах, є зараження вірусом папіломи людини 1 і 2 типу. Кожен вірус є особливою формою в тваринному світі. На додаток до елементів, що будують його зовнішню структуру, він має лише генетичний матеріал у формі дволанцюжкового ланцюга ДНК або одноланцюгового ланцюга РНК. Це означає, що він не може функціонувати та розмножуватися незалежно. Для виживання необхідно колонізувати живі клітини організму. Вірус папіломи людини є дволанцюжковим ДНК-вірус, для якого клітинами-мішенями організму є епідермальні кератиноцити і плоскоклітинні епітеліальні клітини слизової оболонки. Це структури, що інтенсивно діляться. Увійшовши до клітини, вірус зливає генетичний матеріал клітини зі своїм матеріалом. Під час наступних поділів, крім правильного розмноження генетичного матеріалу клітини, ДНК вірусу також дублюється та переноситься до дочірніх кератиноцитів. У сприятливих умовах (таких як набуті або вроджені стани імуносупресії, прийом імунодепресантів та глюкокортикостероїдів) молоді та особливо сприйнятливі люди швидко поширюють інфіковані клітини та розвивають їх множинні скупчення.

Бородавки на ногах – симптоми

Залежно від типу вірусу, що домінує в організмі, існує декілька характерних симптомів бородавок. 1 тип:
  • Поодинокі утворення зазвичай до 7 мм в межах однієї ноги;
  • Добре помітні;
  • Легко промацуються при пальпації;
  • Проникають глибоко у шкіру;
  • Утворюється почервоніння довкола ураження, яке є виразом місцевої запальної реакції;
  • Біль під впливом дотику (наприклад, після одягання взуття та під час ходьби);
  • Утворення зберігаються протягом багатьох років і мають тенденцію мимоволі зникати характерним чином (всі зміни стають чорними одночасно);
  • Поразки не супроводжуються порушеннями імунітету.
2 тип:
  • Множинні утворення до 12 шт. в межах однієї ноги;
  • Контури який завжди чіткі;
  • Промацуються при пальпації;
  • Покриті лише поверхневим шаром шкіри;
  • Зміни не супроводжуються місцевим запаленням та додатковими симптомами;
  • Утворення можуть зберігатися протягом кількох років і мають тенденцію довільно зникати нетиповим чином;
  • Поодинока інфекція не захищає від подальшого інфікування;
  • Загострення вірусу часто передує короткочасне або тривале зниження імунітету.

Як лікувати бородавки на стопах?

Незважаючи на схильність до мимовільного зникнення, бородавки на ногах слід лікувати, не чекаючи їхньої ліквідації. Це прискорить усунення поразок і допоможе запобігти поширенню інфекції на сусідні епідермальні клітини, що не містять вірусу. Лікування бородавок стопи включає:
  • заморожування рідким азотом;
  • електрокоагуляція;
  • вишкрібання.
Зазвичай це безболісні методи, яким зазвичай передує запровадження місцевого анестетика. Пацієнт іноді може відчувати невеликий дискомфорт під час процедури. Важливо, щоб множинні зміни не видалялися одночасно. Було помічено, що після видалення кількох, інші йдуть самі собою (мозаїчні бородавки). Фармакотерапія бородавок на ногах в основному базується на місцевому застосуванні 15% саліцилової кислоти, дія якої головним чином ґрунтується на зменшенні багатошарового гіперкератотичного епідермісу. Останнім часом терапія бородавок була збагачена іміквімодом, що стимулює активність імунних клітин, що посилює локальне запалення та підвищує шанси на усунення інфекції ВПЛ. Слід зазначити, що вищезазначені методи терапії ефективні лише приблизно 50% випадків, а саме лікування зазвичай триває кілька років.

Профілактика бородавок

Основні профілактичні способи запобігання бородавкам на ногах включають:
  • Імуностимулююча медикаментозна терапія;
  • Збалансована дієта, багата мінералами та вітамінами;
  • Гігієна взуття (часта зміна шкарпеток, носіння антибактеріальних ортопедичних устілок);
  • Прикладка нового взуття в магазинах тільки в носінні (не на босі ноги).
Бородавки на ногах – надзвичайно поширена проблема серед європейців. Крім того, захворювання зі зниженням клітинного імунітету (наприклад, СНІД) та імуносупресивна терапія (для профілактики відторгнення пересаджених органів та аутоімунні захворювання) все більше сприяють поширенню уражень. Якщо ви помітили характерні утворення на поверхні ваших стоп, обов’язково проконсультуйтеся з дерматологом, щоб визначити правильний курс дій.

Трекбэк с Вашего сайта.

Оставить комментарий